Co symbolizuje baranek wielkanocny?

Baranek wielkanocny to nieodłączny element Świąt Wielkanocnych. Znajduje on zawsze podczas tych Świąt w pełni wyjątkowe miejsce. Baranek wielkanocny to symbol Jezusa Zmartwychwstałego. Z drugiej strony mówimy o Baranku jako o symbolu pokory oraz łagodności. Baranki wielkanocne pod różnymi postaciami znajdziemy między innymi w koszyczkach ze święconką. Święcenie baranka pierwszy raz miało miejsce już w VII wieku. Ale istnieje przecież jeszcze tradycja ustawiania baranka na stole wielkanocnym. Tę tradycję w XIV wieku wprowadził papież Urban V. Najbardziej liczył się tutaj taki cel, aby ucztujący wierni nie zapominali o tym, jakie jest najważniejsze przesłanie tego święta. Polski baranek wielkanocny pojawił się w XVII wieku nazywany był Agnuszkiem. Co symbolizuje postawiony a stole Baranek wielkanocny? Przypomina wszystkim chrześcijanom o tym, że Chrystus odkupił winy ludzkości. Baranek paschalny zaś to dosadna zapowiedź i wyobrażenie Jezusa Chrystusa.

Dzisiaj baranki wielkanocne otrzymamy albo sami możemy stworzyć pod wieloma postaciami. Trudno wyobrazić sobie bez tego rodzaju baranków Świąt Wielkanocnych. Najbardziej popularne to baranki z masy cukrowej, albo baranki upieczone. Dzisiaj w sklepach bez żadnych problemów można kupić specjalne formy do baranków. Każdy może więc mieć własnoręcznie upieczone baranki, które będą doskonałą ozdobą święconki, z którą udamy się do kościoła w Wielką Sobotę.

Niegdyś popularne były baranki wielkanocne wykonane z masła. Dzisiaj jednak od tego odchodzi się. Wiele osób ozdabia swoje domy, stoły i koszyczki wielkanocne barankami gotowymi, które zostały kupione w sklepach. Dzisiaj w sklepach znajdziemy baranki czekoladowe, baranki upieczone, baranki cukrowe i wiele, wiele innych. Kupione gotowe baranki to rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu, umiejętności albo po prostu ochoty na to, aby robić coś samodzielnie. Jednak wykonanie samodzielnie czy to pisanki czy baranków ma swój urok, z którego wiele osób nie ma zamiaru rezygnować.