Jak samodzielnie wykonać palmę wielkanocną?

Stroiki wielkanocne są bardzo istotne podczas tych wyjątkowych Świąt. Niewątpliwie niezwykle ważną ozdobą, która jest niejako symbolem Świąt Wielkanocnych jest palma wielkanocna. To właściwie rzecz, która jest symbolem takiego dnia jak Niedziela Palmowa. To dzień, w którym właśnie owe palmy się święci. A wszystko to na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Zwyczaj ten znany jest w naszym kraju właściwie od średniowiecza.  Tradycyjne, znane od dawien dawna, palmy wielkanocne, są wykonywane z gałązek wierzby. Ta symbolizuje zmartwychwstanie oraz nieśmiertelność duszy. Zamiast wierzby nie raz były stosowane gałązki malin oraz gałązki porzeczek. Były one ścinane w Środę Popielcową. Przechowywano je w wodzie, aby puściły pąki właśnie na Niedzielę Palmową. Do takiej plamy wplatane były również bukszpan, barwinek, widłak czy cis.

W Wielką Sobotę, czyli niecały tydzień po Niedzieli Palmowej, palmy są palone. Popiół z nich jest używany na następny rok, gdy ksiądz posypuje głowy popiołem. Palmy wykonuje się w wielu domach. To dla mieszkańców wielu miejscowości prawdziwa tradycja. Palma tam to nic innego jak najważniejsza ozdoba Świąt Wielkiej Nocy. Dzisiaj tradycja wykonywania palm nadal utrzymuje się między innymi na Kurpiach w miejscowości Łyse. Poza tym to znany zwyczaj także w Lipnicy Murowanej oraz w Rabce. Palmy nie zawsze wyglądają identycznie. Czasem różnią się od siebie na przykład wyglądem czy techniką wykonania. Znane są między innymi palemki wileńskie.

Palma wielkanocna to nie tylko ozdoba świąteczna. Z palmami związanych jest bardzo wiele różnego rodzaju zwyczajów oraz wierzeń. Na przykład mówi się, że poświęcona palma wielkanocna chroni ludzi, zwierzęta, pola czy domy przed czarami i złem. Jednym z takich wierzeń jest także to, że połykanie bazi zapobiega na przykład bólom głowy. Co dalej? Mówi się także, że poświęcone palmy wystawiane podczas burzy w oknie chronią dom przed burzowymi piorunami.