Wzory do malowania pisanek

Z czym kojarzą Ci się Święta Wielkanocne? Większość osób na tego typu pytanie odpowie podobnie. Chodzi bowiem o nic innego jak o ozdobne jajka wielkanocne, czyli pisanki. Pisanki znajdziemy w koszyczkach wielkanocnych w tzw. święconce, z którymi udajemy się w Wielką Sobotę do kościoła, aby całość poświęcić. Poza tym pisanki towarzyszą nam na wielkanocnym stole podczas uroczystego, świątecznego i rodzinnego śniadania. Ale znajdziemy je także w licznych ozdobach, takich jak np. dekoracje na stół wielkanocny czy w różnego rodzaju stroikach świątecznych. Pisanka jest po prostu nieodłącznym elementem Świąt Wielkanocnych i na pewno każdy bardzo dobrze o tym wie.

Wykonanie pisanki jest właściwie bardzo proste. Oczywiście, niektóre z pisanek wyglądają jak dzieła sztuki – wiadomo, że ich wykonanie kosztowało bardzo wiele pracy, a do samego stworzenia takiej pisanki najważniejsze są odpowiednie zdolności oraz umiejętności. Ale piękne pisanki możemy wykonać sami, nawet jeżeli nie mamy artystycznych umiejętności. Istnieje bowiem bardzo wiele sposobów na to, aby wykonać ciekawe pisanki, którymi wszyscy dookoła będą zachwyceni. Najprostsza metoda stworzenia pisanek to zabarwienie jajek na jeden kolor. W tym celu można kupić specjalne wielkanocne farbki. Zabarwienie jajek w ten sposób jest bardzo proste. Istnieje jeszcze jeden domowy sposób na zabarwienie jajka na kolor czerwony. Wystarczy gotować jajka kilka minut w… łupinach z cebuli. Jajko zabarwi się na piękny i intensywny kolor. Na tak zabarwionej pisance można delikatnie wyskrobać np. nożykiem ciekawe wzory. Z jajek można zrobić także wydmuszki. Wtedy tak ozdobione jajka będą mogły być wykorzystywane w okresie Wielkanocy przez lata.

Ciekawe i atrakcyjne pisanki możemy uzyskać stosując na przykład metaliczne farbki w sprayu. Złote i srebrne pisani są dzisiaj bardzo popularne. Ozdabianie jajek to główne zajęcie przedświąteczne wśród dzieci. Najmłodsi tworzą piękne pisanki za pomocą kleju, papieru kolorowego i własnej wyobraźni!