Tradycyjne obchody Świąt Wielkanocnych

Co roku oczekujemy Świąt Wielkanocnych. Zresztą, ponownie jak innych Świąt. Niewątpliwie jednak Wielkanoc jest bardzo wyjątkowym świętem. Inne słowa określające Święta Wielkanocne to między innymi Pascha, Niedziela Wielkanocna czy Zmartwychwstanie Pańskie. Wielkanoc to najstarsze i zarazem najbardziej istotne święto dla wszystkich Chrześcijan. Święta Wielkanocne bowiem upamiętniają zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Tydzień przed Świętami Wielkanocnymi jest wspomnieniem najważniejszych dla Chrześcijan wydarzeń. Tydzień ten nazywany jest Wielkim Tygodniem. Najważniejsze są jednak trzy ostatnie doby – Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota oraz Niedziela Zmartwychwstania.

Święta Wielkanocne, podobnie jak Boże Narodzenie, obchodzą niemalże wszyscy. Niekoniecznie są to osoby praktykujące i wierzące. Okres Świąt Wielkanocnych jest bowiem niezwykle wyjątkowy – kojarzy z piękną pogodą, malowaniem jajek i oczywiście czasem wolnym, który spędza się z bliskimi. Wielkanoc kojarzymy przede wszystkim z różnego rodzaju zwyczajami ludowymi. Część z nich wywodzi się między innymi ze starosłowiańskiego święta Jarego. To między innymi takie zwyczaje i obyczaje wielkanocne jak: śniadanie wielkanocne, pisanki, święcone, święconka, śmigus – dyngus, Lany Poniedziałek, baranek wielkanocny, kurczaczek wielkanocny, palma wielkanocna i wiele, wiele innych.

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi w wielu domach wykonuje się różnego rodzaju stroiki oraz dekoracje wielkanocne. Każdy może takie ozdoby wielkanocne wykonać samodzielnie. Najbardziej popularne jest oczywiście malowanie jajek wielkanocnych. Jajka te często są składnikami atrakcyjnych i wiosennych stroików, które stawia się na wielkanocnych stołach. Oczywiście, jajka wielkanocne, czyli tak zwane pisanki umieszczane są także w koszyczkach, w których znajduje się święconka, z którą udajemy się do kościoła na poświęcenie w Wielką Sobotę. Do tego wypiekane są baranki wielkanocne i różne przysmaki.